|
Районна адміністрація Запорізької міської ради по Заводському району м. Запоріжжя, вул. Мирослава Симчича, 56 atu.decentralization.gov.ua/#atlas /Код АТУ ОА23060070010385728 Соціальні мережі: |
Будівництво Запорізького вогнетривкого заводу почалося в серпні 1929 року.
Вибір місця для спорудження підприємства був обумовлений наявністю дешевої електроенергії ДніпроГЕС і сировинної бази - Пологівських глин і каолінів. Через чотири роки напруженої роботи завод був введений в експлуатацію і випустив першу продукцію: сталерозливні і фасонні вироби.
За своїм призначенням завод повинен був забезпечувати вогнетривами металургійні, машинобудівні і хімічні підприємства Придніпров'я і півдня України.
Перша продукція була видана в 1933 році.
Для задоволення запитів промисловості, що розвивається на підприємстві розширювався асортимент виробів шамотного виробництва.
Паралельно були створені магнезіальні, високо і карбідокремнієві виробництва.
Під час Великої вітчизняної війни Запорізький вогнетривкий завод зупинив виробництво 11 серпня 1941 року. Вогнетривники в терміновому порядку приступили до демонтажу обладнання і відправки його у тил країни. Електроенергія була відсутня, крани не працювали. За допомогою ручних лебідок і пристосувань, часто під артилерійським вогнем, працівники заводу демонтували пресу і печі, вантажили на залізничні платформи вузли механізмів і агрегатів. 28 вересня демонтаж основного обладнання завершився. Розібране на частини вогнетривке виробництво в супроводі 180-ти спеціалістів - висококваліфікованих слюсарів, токарів, формувальників, пресувальників і випалювачів вирушило на Схід.
Частина обладнання Запорізького вогнетривкого була спрямована на будівництво Челябінського металургійного заводу. Частина - на Богдановицького і Сухоложський вогнетривкі заводи. Але основне промислове обладнання запорожців евакуювали на Магнітогорський металургійний комбінат, де реконструювали і розширили шамотний цех.
Так що і на Магнітогорському комбінаті, і на Челябінськом, і на Богдановицькому, і на Сухоложському заводах є частинка Запоріжвогнетриву. Частинка душі запорізьких вогнетривників.
Після закінчення війни почалося відновлення заводу і в 1950 році офіційно оголошено про закінчення відновлювальних робіт на Запорізькому вогнетривкому. По суті, на місці старого довоєнного виріс новий завод. У лад діючих вступили: Сирцевий цех зі складом сировини, помольно-дробильним, масово-заготівельним, формувальним відділеннями; три блоки тунельних і два блоки камерних сушарок; пічний цех, у складі якого - три кільцевих і періодичні печі. Шамотний цех обзавівся новим механізованим складом з двома естакадами і двома грейферними кранами (довоєнний склад був дерев'яним навісом, де відвантаження велося вручну). Виробництво було налагоджено з урахуванням і залученням усіх технічних досягнень того часу.
У 1953 році завод один з перших в країні перейшов на нову, передову технологію - напівсухий спосіб виробництва сталерозливного запасу, ковшової і гніздової цегли, стопорів, воронок, пробок і стаканів. Це дозволило значно поліпшити якість продукції. Існуючий раніше пластичний спосіб, при якому вологість пресованих виробів становила 18-20%, був менш досконалий, вироби деформувалися при транспортуванні і при сушінні. У короткий термін освоїли нову технологію - металурги отримали надійний матеріал більш високої якості
У період 1960-1980-х рр. Запорізький вогнетривкий завод в області оновлення виробничих процесів знаходився у постійному русі. Крім запуску нових виробництв - цеху високоглиноземистих виробів, цеху карбід кремнієвих електронагрівачів - проводилася маса різних перетворень і удосконалень.
Урядовим рішенням завод було визначено як дослідно-показовий, серед підприємств, які виробляють вогнетриви, за рівнем автоматизації та механізації, освоєння нових видів продукції і технологій. Кільцеві печі були замінені тунельними з автоматичним контролем процесу випалу виробів, змонтовані обертові печі, встановлено пресове обладнання з механізацією знімання і садки вогнетривких виробів на пічні вагони.
У 1995 році Запорізький вогнетривкий завод був реорганізований у відкрите акціонерне товариство «Запоріжвогнетрив».
1998-2008 р.р. на підприємстві послідовно і методично проводилася заміна старого устаткування на нове, сучасне. Вітчизняні тиски зусиллям до 1000 тонн замінені на тиски німецької фірми "Лайс бюхер" зусиллям 1250, 1600, 2000 і 2500 тонн. У США і Канаді закуплено новітнє пакувальне обладнання, що дозволило позбутися на цій ділянці технологічного процесу від ручної праці, а також значно посилити захист виробів від механічних пошкоджень і вологи. Переустатковано ремонтно-механічний цех, де зі спеціальних сталей проводиться тискове оснащення високої міцності і точності.
У 2010 році починається освоєння нових видів продукції - вогнетривких бетонів. У 2011 році на базі цеху карбід - кремнієвих нагрівачів починається будівництво ділянки виробництва вогнетривких бетоном і мас.
У 2011 році ВАТ «Запоріжвогнетрив» перейменовується в ПАТ «Запоріжвогнетрив»
Зараз ПАТ "Запоріжвогнетрив" - одне з найбільших в Україні підприємств з випуску вогнетривких виробів і матеріалів високої якості, а за асортиментом продукції йому немає рівних у світі. "Запоріжвогнетрив" - це 200 тисяч тонн вогнетривів, 5 тисяч штук карбід кремнієвих електронагрівачів, 74 тисячі тонн не формованих матеріалів в рік.
На заводі створено групу фахівців, яка у співпраці з Дніпропетровською металургійною академією працює над отриманням нових видів вогнетривів, ведеться реконструкція цехів заводу.
Все це дозволило підприємству вийти на новий високий рівень якості продукції, що випускається.
Помірні ціни і конкурентоспроможність продукції ПАТ "Запоріжвогнетрив" сприяють встановленню і розширенню економічних зв'язків підприємства. Кожен третій вогнетрив в Україні виготовлений на ПАТ "Запоріжвогнетрив", вироби заводу експортуються в країни СНД і далекого зарубіжжя - Алжир, Єгипет, Індію, Кубу, Пакистан, Туреччину та ін.
Зараз до складу підприємства входять шамотна, залізничний, високоглиноземної цехи, підрозділи з виготовлення магнезіальних виробів, алюмосилікатні виробництво. На виробництві зайнято 2000 висококваліфікованих фахівців, з них понад 300 мають вищу освіту.
Працює лабораторія якості, яка контролює спочатку всю сировину, яке надходить на завод, а потім і готову продукцію. До речі, всі вироби, які відвантажуються споживачам, мають сертифікат якості, а заводська лабораторія пройшла акредитацію на технічну компетентність в проведенні випробувань сировини і готової продукції.
Зараз ПрАТ "Запоріжвогнетрив" - одне з найбільших в Україні підприємств з випуску вогнетривких виробів і матеріалів високої якості, за асортиментом продукції йому немає рівних у світі.
м. Запоріжжя, вул. Мирослава Симчича, 56
Тел/факс: (061) 289-81-40
Електронна пошта: reception.zavra@zp.gov.ua